fbpx
7 C
Skopje

Колев до Шилегов: „Отвори бесплатна автобуска линија БЕЛА ШАМПИТА-СУД, СУД-БЕЛА ШАМПИТА“

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Повеќе од јасно е дека, проблемот со загадениот воздух, не може да се реши со маѓично стапче, но за жал не гледам ни минимални заложби за соочување и обид за решавање на проблемот. Повеќе од јасно е, дека се изгубени години и потрошени многу пари на граѓаните за апсурдни идеи, како што е панорамското тркало, врбите во Вардар, палмите на г-дин Коце Трајановски и ред други непродуктивни проекти. Не можам никако да ја апсорбирам невоспитаноста и ароганцијата на тие истите, кои до вчера беа на власт и не убедуваа дека се што прават е гениално. Недостатокот на срам и совест, после се она што си го направил особено со градот Скопје, комбиниран со смелоста да коментираш за загаденоста е меко кажано, недостаток на домашно воспитување.

Господата од ДПМНЕ, наместо да ни објаснуваат колку е загадено, како небаре ние не знаеме, нека внимаваат на разпоредот на судските рочишта,  за да не задоцнат случајно. Во таа насока, би го замолил новиот градоначалник на Скопје, првиот високоеколошки автобус што ќе го купи ЈСП да го насочи на линијата(БЕЛАTA ШАМПИТА-СУД, СУД-БЕЛА ШАМПИТА), бидејќи  господата од ДПМНЕ се движат многу со автомобилите на оваа линија и дополнително го загадуваат воздухот. Но тоа е минато време и се надевам, предмет на истражување на СЈО и ОЈО.

Потребни се мерки кои ќе родат со плод во наредниот период. Тие би имале ефект не само врз загадувањето но и врз буџетот, безбедноста и стандардот на граѓаните.

1. Евростат излезе со статистика во која се вели дека над 80% од автомобилите во Македонија се постари од 10 години. Таквите автомобили се со пониска еколошка но и безбедносна спецификација и технологија.

-Отпаѓањето на царинските и други давачки кон државата би дало шанса на граѓаните да си купат по модерни и нови автомобили.

2. Потребна е контрола на големите загадувачи како што се големите производствени капацитети.

– Налагањето на високи еколошки стандарти да се стимулира со ослободување од некои давачки кон државата.

3. Инвестирање во условите за централно греење и разбивање на монополот во таа област. Кога би имало конкуренција на неколку доставувачи на топлинска енергија, пазарот ќе си го направи своето и цените ќе паднат, а на граѓаните нема да им е економски изплатливо да се грејат на дрво или јаглен.

4. Создавање на стратегија за еколошки градски транспорт особено во градот Скопје. Жално е што предходната власт инвестираше во кинеските имитации на лондонски автобуси. Некој за тоа треба да понесе одговорност!

-Започнување на процес за смена на градските автобуси на дизел гориво со високо еколошки автобуси на природно гориво, кои имаа 0% штетни емисии во воздухот. Треба да се започне со работа.

Сметам дека доволно се зборуваше и објаснуваше. Владата може, се разбира доколку сака, уште утре да започне со подготовка за законските измени за отпаѓање на царината и другите давачки за автомобилите, не е многу но како за почеток, преку овој чекор ќе ја изрази својата волја и намера  да започне со решавање на проблемот.

Пишува: Петар Колев

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Зоран Заев се прости од Баге: ТАЖНА ВЕСТ – силно ме погоди веста за омилениот другар за неговите пријатели, Благоја Стефановски Баге

Премиерот Заев на својот фејсбук приофил се прости од поранешниот министер за култура, актер и долгогодишен театарски работник Благој Стефановски – Баге кој вчера...

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ извика “да живее Зоран Заев”: Се огласи и Костадинов

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за надворешни работи, портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски направи лапсус и викна „Да живее Зоран Заев“. По...

Резултатите за изминатите 24 часа: Дури 2824 луѓе биле тестирани, позитивни се 1100

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-439, Куманово-56,...

Цеца не можеше да се воздржи: Внукот Жељко ја доведе до солзи

Хит на Интернет... Светлана Цеца Ражнатовиќ секој слободен момент го поминува со внукот Жељко и ужива со него, а што прават и како се забавуваат...

Koга е безбедно да се гледате со другите луѓе откако ќе прележите Kовид-19 – оваа грешка речиси никој не ја прави

Се разболувате. Поминуваат неколку дена, и за среќа почнувате да се чувствувате подобро. Дали е во ред тогаш повторно да започнете да се гледате...
- Advertisement -