fbpx
-2 C
Skopje

Конститутивна седница на Собранието до крајот на неделата

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Предвремените парламентарни избори завршија со два мандата предност за ВМРО-ДПМНЕ односно 51 наспроти 49-те на СДСМ. Во согласност со изборните рокови, најдоцна 20 дена по изборите треба да се одржи конститутивна седница за избор на новиот состав на Собранието. Доколку нема приговори за прегласувањето во Теарце, а засега немаше најави во таа насока, ДИК, како што најавуваат оттаму, би можел уште денес да го достави до парламентот извештајот за завршените избори.

Веднаш потоа, може да биде утврден и датумот за одржување на конститутивната седница на деветтиот парламентарен состав, кој според одредени најави би требало да се одржи до крајот на неделава. Според досегашните практики, првиот дел од седницата, во кој треба да се верификуваат пратеничките мандати, би се одржал в петок. Точката за избор на прв парламентарец, пак, не е исклучено да се одложи за понатаму, кога ќе биде извесно дека има мнозинство за избор на претседател на Собранието. Доколку досегашниот спикер Трајко Вељаноски не свика седница до крајот на годинава, пратениците, според толкувањата, би требало сами да се состанат на 1 јануари и да го конституираат парламентот, а седницата да ја води најстариот пратеник.
Инаку според уставниот член 63, „…новоизбраното Собрание се состанува на конститутивна седница најдоцна 20 дена по одржаните избори. Конститутивната седница ја свикува претседателот на Собранието од претходниот состав. Доколку не се закаже конститутивна седница во предвидениот рок, пратениците сами се состануваат и го конституираат Собранието на 21-от ден од денот на завршувањето на изборите“.

Од кабинетот на Вељаноски соопштија дека првата седница на новиот парламент ќе биде закажана откако ДИК ќе го достави до Собранието извештајот за резултатите од предвремените парламентарни избори, заедно со освоените мандати.
Според членот 90 од Уставот, претседателот на Македонија е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието мандатот за состав на Владата да му го довери на кандидат на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Собранието. Мандаторот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот поднесува до парламентот програма и ги предлага министрите во владиниот кабинет, кои треба да бидат избрани со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници (61).

Според сите најави се очекува претседателот Ѓорге Иванов овој пат да ја заврши оваа обврска околу божиќните празници.
Инаку, новиот собраниски состав ќе има 62 нови и 58 пратеници од минатиот состав. Од 120 пратеници, 38 се жени. Составот на парламентот и оваа бројка на застапеност на жените би можеле да се променат по формирањето влада доколку некои од пратениците бидат избрани на функција во извршната власт или не го прифатат мандатот од одредени причини. Мандати освоија коалициите предводени од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, ДУИ, ДПА, Беса и Алијанса на Албанците.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Груевски и Боркица со изјава: Бесрамно се насладуваат на лагите пуштени во јавноста

Одгласите по последната аудио снимка од разговор за време на ручек во струмички хотелски ресторан помеѓу Зоран Заев и Александар Верушевски, се уште не...

Овие се најопасните хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте

Овие се „најопасните“ хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте Секој хороскопски знак си има своја „темна“ страна, сепак, некои знаци од Зодијакот се сметаат за навистина...

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...
- Advertisement -