fbpx
1 C
Skopje

Косовскиот премиер: Границите се воспоставени со војна и само со војна можат да се променат!

АКТУЕЛНО

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Србија пред затворање: Ситуацијата во Ниш е на раб на катастрофа

Во Ниш и натаму расте бројот на заболени со ковид-19. Од вчера тестираните 679 материјали, според податоци на Домот на здравје, позитивни резултати добиле...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска повторно се спротивстави на заложбите на претседателот на Косово, Хашим Тачи за корекции на границата со Србија, порачувајќи дека границите може да се променат единствено со војна, јави дописникот на МИА од Приштина.

– Границите се воспоставени со војна и само со војна можат да се променат. Греши тој што мисли дека можат да се поместат поинаку, изјави Харадинај во денешното обраќање пред новинарите по седницата на Владата.

Според Харадинај, границите се поставени со последната војна од 1999 година од страна на Ослободителната војска на Косово (ОВК) и НАТО, а „со заслуги и на тие кои за тоа придонесоа порано“.

На прашањето дали тоа значи дека е против идејата на Тачи за „корекција на границите“, која претседателот најавува дека ќе ја претстави на преговорите со Белград во Брисел, Харадинај рече дека „единствено што е преостанато со Србија е признавањето на Косово во овие граници“.

– Останува само меѓусебното признавање. Со овие граници, со овие права. За тоа го поддржуваме претседателот, порача косовскиот премиер.

Единствен заинтересиран за поместување на границите, според него, е рускиот претседател Владимир Путин, „кој посакува анексија“. – Ние сме дел од американската карта, рече Харадинај.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...

(Фото) Легнала да спие и никогаш не се разбудила а мислеше дека е само уморна

Шејла Ровел проговорила за своето страдање, откако нејзината 21- годишна ќерка отишла да си легне во кревет поради главболка, а не сфатила дека добила...

ТАЖНА ИСПОВЕД: На синот и снаата им дадов се, а тие ме оставија на улица

Живеам со мојот син и снаата во нивното лошо расположение. Им дадов сè, а тие ми го “собраа“ имотот откако почина сопругот. Сега ниту...
- Advertisement -