16 C
Skopje

Лесно и едноставно – подготвенте вкусни пекарски кифли

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Лесно и едноставно – подготвенте вкусни пекарски кифли

Кога еднаш ќе ги пробате, ќе ги правите постојано. Во прилог рецепт за вкусни пекарски кифли!

СОСТОЈКИ:
1 кг брашно
40 гр квасец
1 лажичка шеќер
2 лажички сол
1/2 л млако млеко
200 гр домашна маст
2 јајца
2 дл кисело млеко
крупна морска сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Разматете квасец во половина шолја топло млеко, додајте по лажичка шеќер и брашно и оставете да ја исполни шолјата. Од брашното, подготвениот квасец и сите наведени состојки замесете средно меко тесто, ако е потребно додајте уште малку брашно. Оставете да одмара 30 минути.

Тестото поделете го на 36 топчиња, па секое развлечете го во облик на елипса и развлечете кифличка.

Редете ги на плех обложен со хартија за печење, премачкајте со разматени јајца и посипете со крупна сол по желба. Нека одмараат уште 10-15 минути додека рерната не се загрее. Печете на 200 степени додека убаво не поруменат.

Ќе добиете 36 убави, меки кифли кои можете да ги полнете со шунка, сирење…

Добар апетит!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -