fbpx
5 C
Skopje

„Македонски шуми“ и „Холтс консалтинг“ ќе градат фабрика за пелети и брикети во Македонија

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Јавното претпријатие „Македонски шуми“ потпиша меморандум за соработка со словенечката фирма „Холтс консалтинг“ за изградба на фабриката за производство на дрвени пелети и брикети. Финалните производи од планираниот индустриски капацитет би се пласирале на домашниот и на странските пазари, а најавена е и можност за производство на печки и грејни тела за пелети. Во проектот е предвидено да се инвестираат 10 милиони евра и да се обезбедат 500 нови вработувања во првата фаза од неговата реализација.

Македонски шуми“ во наредните две недели ќе ја определи локацијата за изградба на фабриката, при што од ова претпријатие се земени во предвид неколку парцели во близина на железничка пруга и на автопат. Предвидено е производството да почне на крајот од 2017 година. Договорот за соработка со словенечката компанија е потпишан за период од пет години. Покрај пронаоѓањето на локација, „Македонски шуми“ ќе има обврска да ги обезбеди потребните суровини (земјоделски отпад) за производство на дрвените пелети и брикети. Новата фабрика ќе ги прилагоди цените на производите во согласност со стандардот на граѓаните на нашата земја.

Најголем дел од производството во новата фабрика ќе се извезува на странските пазари, а словенечката компанија веќе има потпишано преддоговори со италијански компании за извоз на производите во оваа европска земја.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -