fbpx
1 C
Skopje

Милошоски: Заев лажеше, со ДУИ не разговарале за принципи, туку за закон за употреба на албанскиот јазик

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Денешната прес-конференција е реплика на аболицираниот криминалец Зоран Заев што се обиде да го претстави како Владина програма. Се обиде преку читање на партиски памфлет да ја увери јавноста, а тоа можеше да го направи само во 1 минута, да се откаже од платформата од Тирана.

Тоа е истиот Зоран Заев што во Швајцарија зборуваше за кантонизација во Швајцарија, политичкиот став за и околу платформата сакаше  да го сокрие за идните дебати од експерите од повеќе политички партии.
Не ја потценувајте инителгиенцијата на македонскиот народ и докажете со само една реченица дека ја отфрлате платформата на туѓа држава која ја загрозува унитарноста и суверинетот на државата.

За да дојдете на власт ќе спроведувате туѓа платформа од која не сакате да се откажете. Заев не собра храброст да ја отфрли платформата и сите нејзини елементи содржани во неа. Тој лажеше дека со ДУИ зборувале само за принципи, а денес вели дека има подготвено закон за употреба на албанскиот јазик. Тој отрки дека се разговарало и за осуда, за резолуција за геноцид врз албанците, но не откри што содржи таа и кога ќе биде донесена. Тој не откри ќе биде осуден за геноцид, дали Србија, Бугарија или самата Република Македонија. Тој не најде храброст да го осуди неговиот иден коалиционен партнер кој го негира постоењето на македонците – Зијадин Села. Тој со своите три потписи го купи националното достоинство на Зоран Заев. Заев конфузно се обиде да ги излаже граѓаните и се сокри зад празните флоскули дека во иднина ќе се дискутирало за знамето, грбот и химната, но за тоа ќе одлучувале експерти. Граѓаните гласаа за политичари, а не за експерти.

Непотребно г . Заев својата прифатена уцена се обиде да ја сокрие зад идните дебати на експертите. Тие експертски дебати мислат дека ќе ја релативизраат идејата во кој тој прифаќа уцена која е на штета на унитарниот карактер на Република Македонија. Неговите манипулациии за идни дебати од типот на експертите како Фрчковски и Осман Кадриу се само еден невешт начин да ги измами граѓаните уште еднаш. Заев остана со отворена врата за целосна реализација на платформата од Тирана. Денешното обраќање на Заев го цениме како привремено купување на време на граѓанското незадоволство од политиките кои ги води СДСМ со прифаќање на сите уцени, само за да дојде на власт, иако ги изгубија изборите. Ние имаме само едно да му порачаме на Заев – престанете да го потценувате македонскиот народ, вие сте аболициран криминалец, вие сте човек со лабилно мислење, кој ги менува ставовите, еднаш во Цирих, друг пат во ТВ 21, трет пат во седиштето на СДСМ. Прифатете ја понудата за малцинска Влада, која што би ја предводеле но за која цена нема да плати Република Македонија. Доколку тој е убеден дека платформата за македонскиот народ е прифатлива нека се прифати второто можно решение за предвремени парламентарни избори заедно со локалните и тогаш граѓаните нека се изјаснат за секоја програма, вклучително и таа околу платформата од Тирана. Да им дозволиме на граѓаните да се изјаснат за платформата од Тирана. Соберете храброст, отфрлете ја платформата од Тирана или понудете ја на граѓаните на следните парламентарни избори.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -