fbpx
-2 C
Skopje

Мицевски: СДС ги уништува земјоделците и калкулира со нивната мака

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Социјалдемократскиот сојуз не запира со своето неодговорно однесување кон земјоделците. Љупчо Николовски, од позиција на пратеник во мај годинава ги посети земјоделците во Ресенско ветувајќи дека по доаѓањето на власт на СДС тие веднаш ќе бидат обештетени. СДС дојде на власт, а веќе три и пол месеци отштетата кон земјоделците не е исплатена, обвини Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој потенцираше дека исплата на оштета чекаат и земјоделците од Неготинско и Кавадаречко.

-ВМРО-ДПМНЕ додека раководеше со владата формира стручна комисија која изврши процена на штетите и ги достави извештаите до министерството за земјоделие.Од предавањето на документацијата до денес поминаа три и пол месеци, а земјоделците сеуште чекаат да бидат обештетени. СДС ја кочи целата постапка. Иако барањата со записниците од увид биле доставени од страна на министерството за земјоделие до Бирото за судски вештачења согласно законските регулативи и во предвидените рокови сепак до денес нема никакви пресметки за настанатата штета, изјави Мицевски.

Тој вели дека информацијата до која дојде ВМРО-ДПМНЕ, а која имаат право да ја знаат оштетените земјоделци е дека  министерот за земјоделство без размислување и трошка почит кон земјоделците испратил допис и побарал од Бирото за судски вештачења да не постапува по барањата и записниците за утврдување на штети и побарал да му ја вратат целокупната документација во МЗШВ.

-СДС ги крши законите и креира хаос во земјоделието со цел да ги уценува и манипулира земјоделците. СДС ги уништува земјоделците и калкулира со нивната мака не превземјаќи ништо за обештетување на земјоделците веќе 4 месеци откако завршија теренските активности на комисиите. Го прашуваме министерот за земјоделие Љупчо Николовски зошто не му дозволил на Бирото за судски вештачења да пресмета штета на уништените насади  на оштетените земјоделци? Зошто министерот за земјоделство ги повлекол барањата и записниците за утврдена штета на земјоделците од Бирото за судски вештачења, прашува Мицевски.

Мицевски прашува дали граѓаните гледаат дека СДС нема намера да ги исплати штетите на земјоделците, купува време и повторно ги лаже и манипулира земјоделците.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново видео на „Тик-Ток“ во кое возач лудува по македонските улици и вози со 255 км/ч (ВИДЕО)

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува...

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...
- Advertisement -