fbpx
-2 C
Skopje

Мицкоски: Ако Заев се одлучи да бега од парламентарни избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе го победи на претседателски, со што ќе ја отвориме вратата за предвремени парламентарни избори, на есен

АКТУЕЛНО

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Нашиот партнер ќе биде на програма и на платформа која ќе биде основа за решавање на реалните проблеми и нема да има етнички предзнак. Ние ја сакаме Македонија и ги сакаме граѓаните на Македонија без разлика на нивните етничка припадност. Ако политиката на поделби е вистинската опција тогаш е во ред, но јас мислам дека политиката на кохезија е онаа која ќе ги обедини граѓаните.

Еве ќе ви кажам пример што се случува сега. Вие имате поделба на граѓаните во Македонија како никогаш досега. Едните се ЗА, другите се ПРОТИВ Преспанскиот договор. Едните велат, ова мораше да биде така, овие што се ПРОТИВ, велат чекајте сега некој се борел за оваа држава. Знаете што е заедничко за едните и другите. Дека ова е победа на грчката дипломатија, а пораз на македонската дипломатија. Она што нам ни го сервира во 5 до 12 по полноќ е уште поголема поделба меѓу граѓаните, а не едно општество за сите.

Ние имавме разговори со албанските политички партии, да седнеме на маса и да се договориме. Ние не сме против правото на етничките заедници во Република Македонија. Што ќе кажат тогаш турците, ромите, власите, бошњаците, немаат ли они права? – рече Мицкоски на прашањето за законот за јазици.

Во однос на прашањето за избори, Мицкоски рече:

Доколку се затскријат, доколку одлучат повторно да бегаат од јавноста, најголемата опозициона партија, граѓаните имаат основано сомнение дека нивните намери не се чесни односно дека повторно сакаат со нефер избори да манипулираат со гласовите на граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ се разбира дека ќе стори се што е во наша моќ тоа да не се случи. ВМРО-ДПМНЕ е силно мотивиран и мобилизиран да учествува на тие претседателски избори кои што практично ќе ги победи, ќе победи и во Охрид, ќе победи и во Ново Село и на тој начин силно ќе ја подотвори вратата на едни нови предвремени парламентарни избори, ако не сега барем на есен. Затоа е многу поважно да заштедиме на времето, затоа што притисокот на победата на опозицијата на претседателските избори, победата во Охрид, победата во Ново село ќе значат огромен товар за владата, потенцираше Мицкоски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Штотуку соопштени најновите резултати: Дури 3127 лица за само 24 часа се тестирани, 1022 од нив се позитивни на ковид 19

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 463, Куманово 30 , Дебар...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...
- Advertisement -