fbpx
5 C
Skopje

Мицкоски на одбележувањето на споменот за 5-те струмички студенти (ФОТО)

АКТУЕЛНО

(ВИДЕО) Дарко и Сулејман од Берово: Од Корона се штитиме со по литро ракија на ден

Дарко и Сулејман од Берово се долгогодишните експерти во конзумирање на шливка Тие препорачуваат Беровската сливова ракија како е лекот против корона вирусот.Тие секојдневно се...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

“Беласицо крикни и заплачи, за петте твои синови. Пецев, Белев, Јарамов, Топчев и Костуранов. Нивната крв младешка ги натопи твоите дрвја столетни. И Македонија низ својот пат кон вечноста, секогаш да ги памети петте струмички студенти во илјада деветсто педесет и првата стрелани”….

-Нека им е вечна славата на овие Македонски синови стрелани пред 67 години.
Ова се стиховите на македонската песна која говори за една болна судбина, младешка пркост, животната енергија кој беше сопрена поради нивната определба за своја држава, независност и самостојност.

Животот за овие луѓе запре уште пред да започне, во цутот на младоста, во миговите пред да може да направат многу повеќе. Но делото остана, а тоа е големо, дело за паметење и почит. И затоа денес со задоволство учествувам на планинарскиот марш “Беласица 2018” од Орманли до местото на погибијето на 5-те струмички студенти.

Нивната улога е значајна не само поради пркоста со која се запишале во историскиот незаборав, туку и по заветот кој ние го наследуваме, а кој е толку јасен и гласен, дека ова парче Македонска земја е најскапото нешто што го имаме, а слободата и самојстојноста што ја живееме е скапо платена со човечки судбини, страдања, жртви. Сето ова нас не прави уште повеќе одговорни кон идејата, кон сонот за стабилна, слободна и напредна Македонија.

Денес нашата битка е за човечко достоинство, за правдини, за држава која ќе обезбеди сигурност, среќа за нејзините граѓани, економски просперитет, држава во која корупцијата и криминалот ќе бидат реткост која ќе се казнува, а не секојдневие кое не задушува, држава во која младите ќе ја градат иднината, наместо да се иселуваат. Држава каде здравството ќе го вреднуваме по успешено излекуваните, а не по загубените животи, држава која најпрво ќе се интегрираме внатрешно, споделувајќи ги европските вредности и придобовки, кои никогаш не биле туѓи, туку напротив длабоко вкоренети, и одвреме навреме напаѓани од неодговорни политичари чии лични кариери и судбини се пред судбините на граѓаните. Држава каде заветот на 5 те струмички студенти и стотиците, и илјадниците страдалници како нив, ќе биде оганот кој ќе го зачуваме и исполниме.
Македонија е нашиот завет, нашата субина и нашата иднина. Од сите нас зависи, а Македонија мора да победи!

"Беласицо крикни и заплачи, за петте твои синови. Пецев, Белев, Јарамов, Топчев и Костуранов. Нивната крв младешка ги…

Posted by Hristijan Mickoski on Saturday, August 11, 2018

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

(ВИДЕО) Дарко и Сулејман од Берово: Од Корона се штитиме со по литро ракија на ден

Дарко и Сулејман од Берово се долгогодишните експерти во конзумирање на шливка Тие препорачуваат Беровската сливова ракија како е лекот против корона вирусот.Тие секојдневно се...

ВИДЕО: Дедо од Делчево тврди дека измислил лек за корона вирусот

Човек од Делчево тврди дека го нашол лекот за корона вирусот. Помагал оревот и неговиот корен. Но да не откриваме многу, погледнете го видеото...

Судбината имала друг план за нив: Започнала да се породува во автомобилот, а тоа што следувало не го очекувала ниту полицијата (ВИДЕО)

Во рускиот регион Волин една жена се породила во својот автомобил на пат кон болница. Имено триесет и шест годишната Русинка тргнала со својот сопруг...

Едноставни, но моќни идеи за подарок за 8-ми Март

Без разлика дали една жена го празнува 8 Март или не, таа ќе биде среќна доколку партнерот ѝ приреди мало изненадување. Ова се неколку едноставни,...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...
- Advertisement -