-1 C
Skopje

Најдобар лек против мамурлак после лудите празнични ноќи – ви требаат 4 состојки

АКТУЕЛНО

Како ви се допаѓа новиот изглед на скопската стара чаршија?

Неодамна, Општина Чаир го заврши проектот за Промоција на чаршиски туризам во Општина Чаир, во рамките на Проектот за Локална и Регионална Конкуренција (ПЛРК)...

Николовски: Николов е олицетворение на чесната понуда на СДСМ

На денешната прес конференција во Штип генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски го претстави кандидатот на СДСМ за предвремените локални избори, Др. Сашко Николов. „Штипјани...

Д-р Сашко Николов : Солидарноста, професионалноста и работа за сите граѓани подеднаkво е мое мото, моја заклетва пред вас.

Важно е Штип да избере градоначалник, легитимен со мандат од вас граѓаните. Штипјани заслужуваат реализација на проектите кои ги набројав сега, но и на...

Словенците за само 10 дена успеаа да адаптираат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитети во Љубљана

За само десет дена, градежниците успеаја да прилагодат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитет на недовршениот објект на Дијагностичко-терапевтската служба на Универзитетскиот медицински...

Единствен сигурен начин во целост да го одбегнете мамурлакот после луда ноќ и забава е да бидете умерени во сè што консумирате. Но, ако веќе сте претерале, следниот ден голема е веројатноста да завршите со главоболка која никако не си „оди“.

Во тој случај, еден од најефикасните начини е црната лимонада со јаглен. За подготовка на овој напиток ви се потребни неколку свежи лимони, јаворов сируп и активен медицински јаглен, кој сега може да се најде во речиси секоја продавница за здрава храна и во секоја аптека.

ШТО Е АКТИВЕН ЦРН ЈАГЛЕН?

Активниот црн јаглен е јаглен кој се користи во прехранбени цели, а се прави од кокос, тресет, јаглен или дрво. Има црна боја, без мирис и вкус и стана растечки тренд како адитив во пијалоците за детоксикација или боја за храна. Неговите својства овозможуваат да се врзе со токсините кои телото не може да ги апсорбира во желудникот или цревата.

Често поради тоа им се дава на лица кои се хоспитализирани поради труење или предозирање. Предупредување: Оваа состојка вашиот јазик и фекалии целосно ќе ги поцрнат, но не се вознемирувајте бидејќи тоа е минлива промена.

Подготовка:

– Цеден сок од два лимони

– 1 литар вода

– 1 мала лажичка активен црн јаглен

– 2 лачици јаворов сируп

Состојките добро измешајте ги и ставете ги во сад, па лекот против мамурлак е готов.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Брнз: Разочарани сме што Бугарија го блокира прогресот

Се надеваме дека Северна Македонија ќе продолжи со процесот на пристапување кон Европската Унија. Многу јасно ја кажавме нашата желба да ја видиме првата...

Се ближи крајот на моторите со внатрешно согорување

Британскиот премиер Борис Џонсон потврди дека од 2030 година ќе биде забранета продажбата на нови автомобили со мотори со внатрешно согорување, иако властите во...

Како ви се допаѓа новиот изглед на скопската стара чаршија?

Неодамна, Општина Чаир го заврши проектот за Промоција на чаршиски туризам во Општина Чаир, во рамките на Проектот за Локална и Регионална Конкуренција (ПЛРК)...

Богојески за бугарската министерка за надворешни: Жалам што госпоѓата Захариева се наоѓа во состојба на тешко психичко пореметување

Премиерот на Македонија, Зоран Заев во денешна изјава за медиумите говореше за можна средба со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов и проблемите кои се...

Д-р Сашко Николов: ќе останам доктор за сите граѓани и покрај мојата функција

Кандидатот за градоначалник на општина Штип, Д-р Сашко Николов истакна дека и покрај тоа што започнавме со изборната кампања за предвремените локални избори во...
- Advertisement -