fbpx
-3 C
Skopje

Не се будиме за помалку од $10 000 на ден

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

 

Договарањето состанок со шефот за преговори за повисока плата може да биде вознемирувачко и загрижувачко искуство за сите – дури и за оние кои очигледно заслужуваат повисоки плати.

Ова е особено точно за жените кои веќе се принудени да се соочат со стереотипни разлики во платите. Неуспехот да се обезбеди посакуваната плата при отпочнување на работа може да ги натера да се откажат од сите понатамошни разговори – и така со години.

Според Glassdoor, 68% од жените не се “пазарат” за плата, туку едноставно го прифаќаат првиот износ понуден од нивниот работодавач.

Но, дали е ова најдобрата стратегија? “Cut” ги обединува советите и препораките на некои од најистакнатите и највисоките жени во индустријата, шоубизнисот, модата и политиката кои зборуваат за сопственото искуство со надоместоците за преговарање.

Еве што велат:

Дајан фон Фурстенберг, дизајнер

“Првото нешто што треба да го поставиш е” Дали го заслужувам тоа? “И” Зошто? “Не се жалете кога одговарате на овие прашања. Ако мислите дека заслужувате покачување, побарајте ја и објаснете ја причината.

Под никакви околности тагува. Нема солзи во очите, нема поплаки. Разговарајте само со позитивност и оптимизам во себе. Објаснете зошто заслужувате повеќе пари и зошто уште повеќе ќе придонесете за компанијата. Ако сте апсолутно сигурни во себе, ќе ги добиете.

Не се чувствувајте како жртва, бидете лидер. Работев за себе, бидејќи имав 22 години, па не можам да побарам промоција. Но, честопати морав да направам презентации и да “продадам”.

Дури и кога тоа не се случи, се обидувам да го поништам одбивањето на нешто позитивно. Не е лесно, но скоро секогаш има поголеми шанси зад загубата. Лекцијата што ја научив е дека чашата е половина полна и не е празна. ”

Мерил Стрип, актерка

ФОТО

“Првичниот предлог за учеството во” Ѓаволот носи Прада “не го  одразуваше реалниот мојот придонес кон проектот. Не сакам да кажам дека дури цената т.е понудата беше премногу ниска односно навредлива за мојата улога. Објаснив дека немам интерес за филмот под овие услови, и тогаш интензивираа понудите. Бев на 55 години и дури тогаш, на прилично подоцнежната возраст, научив како да бркам и тоа во мој интерес.

 

Мишел Обама, поранешна прва дама на САД

ФОТО

“Ја почнав последната работа пред Белата куќа поради односот на шефот кон мојата семејна положба. Немав бејбиситерка, затоа ја зедов Саша на интервјуто заедно со нејзината количка.  Во тоа време сеуште ја доев.

Му реков на шефот. Видете, ваква ми е ситуацијата. Имам две мали деца. Мојот сопруг се кандидира за сенатор. Не сакам да работам само 4 часа на ден. Имам потреба од полно работно време. Имам потреба од добра плата. Имам потреба да располагам со доволно финансиски средства, за да можам да плаќам бејбиситерка. Доколку Вие сте во можност да ги исполните овие услови, ќе работам напорно и ќе ги исполнувам своите обврски како ваша вработена.

Бев потолно отворена и искрена. А тој кажа “Да“ на сето она што го побарав како вработена. 

Робин Рајт Актерка (House Of Cards)

ФОТО

 

Им кажав на продуцентите. Сакам да земам толку пари колку што зема Кевин. Тоа е совршена парадигма. Има многу малку филмови или телевизиски серијали, во кои мажот и жената се рамноправни кога станува збор за платата. А хероите од House of Cards се токму такви.

После одреден период погледнав во статистиката и видов дека улогата т.е сликата на  Клер Андервуд е повеќе обожава кај публиката во споредба со оној на Френк. Ја искористив оваа промена. Им реков “Или ќе ми платите или ќе им кажам на медиумите за разликата во нашите плати.

 

Линда Евангелиста, супермодел

ФОТО

“Јас и Кристи (Турлингтон) имаме омилен израз кај публиката, па така ние не се будиме за помалку од 10.000 долари дневно”.

“Наведете го износот кој најпрво сакате, и нека биде доволно висок да не ве заведува со нереално ниски понуди.

Одете на преговорите подготвени. Не е доволно да го снимате првиот број што ви се случува. Треба да бидете свесни за обемот на платите во секторот за да можете да го подигнете учеството и на крајот да преговарате за одредено намалување ”

 

Шерил Сандберг, главен оперативен директор на Фејсбук

“Кога преговарав со Марк Цукерберг за моето наградување, тој предложи одредена сума, која ми се стори фер. Во текот на месец и половина извршивме неколку состаноци на вечера, на кои се разговараше за мисијата на Facebook и неговата визија за иднината.

ФОТО

Бев подготвен веднаш да ја прифатам понудата. Не можев да почекам да започнам. Мојот сопруг, Дејв, ме советуваше да продолжам со преговорите за условите, но бев загрижена дека доколку настапам така, ќе ја изгубам можноста.

Ако играм премногу грубо, Марк може да ја напушти понудата. И дали вреди да се брза кога знам дека ќе ја прифатам неговата последна понуда? Мислев дека тоа не вреди. И токму пред да кажам “Да”, мојот зет Марк Бодник ме застана и ми рече: “Шерил, зошто се согласувате да добивате помалку пари отколку секој маж на истата работа?”

 

Зетот немаше поим за деталите на договорот, тој само рече дека никој на моето ниво нема да ја прифати првата понуда што ја добил.

Па така, се решив да побарам подобри услови пред конечно да ја прифатам понудата од страна на Марк.

Барав доста сериозни услови, а потоа поминав непроспиена ноќ во загриженост за тоа дали ги пропуштив моите шанси.

Следниот ден Марк ме повика. Тој ми понуди поголема плата, го зголеми договорот од 4 до 5 години и ми даде можност да станам партнер на Фејсбук. Неговата одлука не само што ме убеди да го прифатам, туку исто така предизвика долгорочна заедничка соработка.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -