fbpx
5 C
Skopje

Несторовски за Газета: Инзаги е мојот идол, посакувам да постигнам барем половина од него

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Еден од најдобрите македонски фудбалери во моментот, Илија Несторовски, се наоѓа во фантастична форма во дресот на Палермо, каде веќе успеа да забележи 9 погодоци.

Тој во интервју за италијанската „Газета дело Спорт“ зборуваше за сезоната во Плаермо, неговите амбиции и останатите македонски фудбалери кои играат во Италија.

„Само со напорна и обединета работа ќе избориме опстанок во лигата. Јас искрено се надевам дека и следната година ќе играме во Серија А. Задоволен сум во Палермо и сакам да останам овде“, вели Несторовски.

По голот против Кротоне минатиот викенд, кој беше и пресуден за победа на неговиот тим, италијанските медиуми го споредија со „кралот“ на казнениот простор, Филипо Инзаги.

„Инзаги е идол на многу фудбалери, тој е икона на италијанскиот фудбал. Ќе бидам задоволен доколку постигнам барем половина од тоа што го постигна тој“.

Несторовски не заборави да ги спомене и неговите колеги, македонци кои играат во Серија А, моментално неговиот клубски колега Александар Трајковски, и Горан Пандев кој настапува за Џенова.

„Со Трајковски сме големи пријатели. Тој е фантастичен напаѓач и одлична личност. Имаше маестрален наптревар против Кротоне, но немаше среќа со повредите. Според мене тие се зад него, а голот против Џенова беше клучен за неговиот морал. Што се однесува до Пандев, тој е пример за сите и модел за професионалец. Тој напиша историја во италијанскиот фудбал, посакувам да дојдат до то што тој го постигна.“

Фантастичниот напаѓач се потсети и на голот против Италија, кога успеа да ја затресе мрежата на легендарниот Буфон.

„Македонија и Палермо се мојата голема љубов, никогаш нема да ги разочарам.“

Несторовски во текот на зимскиот преоден рок беше поврзуван со многу европски екипи, но на крајот самиот тој реши да остане во Палермо и да им помогне на своите клубски колеги во битната за опстанок во Серија А.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -