fbpx
5 C
Skopje

НИВНОТО И НАШЕТО ВМРО

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Тоа е возобновен феникс, на почетокот на деведесетите години од 20 век. Кога над Македонија пролетуваа авионите на армијата која шкрапаше со оружјето и сакаше да ја втурне оваа земја во крвава војна. Кога гасениците на тенковите на таа армија со свртени цевки дефилираа по нашите патишта и демонстрираа сила. Времето кога некои политичари беа скептични во идејата за наша самостојна држава, независна и ослободена од спрегите на тогаш моќниот Белград. Времето кога некои луѓе гордо истапија и ја испеаја за прв пак македонската химна во македонскиот парламент. Тоа е времето кога удри првиот чекан во свеста на Македонецот, бетонирана во еден 5 децениски систем на комунизам и едноумие. Тоа беше ВМРО, кое направи револуција во перцепцијата на животот на Македонецот, го натера да прогледа кон сонцето и да тргне по патот на идеалите на своите Татарчев, Гоце, Даме, Сарафов,Александров.

 

Тоа беше времето кога беше ризик да бидеш и да кажеш нешто за ВМРО. Кога главата на рамениците не беше сигурна и кога структурите на едноумието ја сметаа за терористичка организација. Тоа беше времето кога македонскиот работник, земјоделец, учител почна да се препознава во четирите свети букви. Тоа е нашето ВМРО кое најави нов, македонски пат, и исчекор кон своја нова приказна. Елан кој ја роди идејата за наша армија, наша фудбалска репрезентација, наша сопствена валута и наш курс кон евроинтеграција. Сон, денес заробен од луѓе кои залутаа во јатото и ја уништија каузата на ВМРО, за Македонија на и за народот. Македонија која ќе му служи на својот народ, а не Македонија чиј народ ќе и слугува на партијата и на елитите.

 

Нашето ВМРО ги буткаше догмите на Комунизмот и се бореше за единство на нацијата. Ова нивното, го подели народот на патриоти и предавници. Нашето ВМРО сакаше слобода за својот народ, ова нивното, го зароби и замолчи. Нашето ВМРО беше на работникот, земјоделецот, учителот, студентот. Ова нивното е на елитите, на олигарсите, на татковците на транзицијата, кои го заробија. Нашето ВМРО се бореше да се победи стравот и да се уништат шепите на системот кои го газеа Македонецот. Нивното ВМРО создаде шепа уште посилна од таа против која се боревме. Создаде народ притиснат од сиромаштијата и од своите маки,кој слепо ќе чекори по своите вождови, ќе ја наведнува главата и ќе ја подголтнува горчината. Уценет човек, не е слободен човек. Уплашен човек не е слободен човек. Нашето ВМРО се бореше за слобода на својот народ. Нивното ВМРО, го зароби својот народ. Нивното ВМРО го врати времето на страв и неизвесност. Времето кога народот ќе треба да шепоти и да внимава што зборува. Времето кое мислевме дека е зад нас и оставено во мрачното минато.

 

Нивното ВМРО е нашето ВМРО браќа. Нашето ВМРО е заробено и расцепкано на триста страни а буквите на организацијата се заробени од страна на елитисти, клиенти, бизнисмени кои се водат за својот личен интерес и од групи кои од дното на душата во минатото покажувале омраза кон тоа име. Без идеалот на таа организација, ќе ја нема и Македонија. Воведување на марионетска власт во Македонија и на марионетско раководство во сегашново разнебитено ВМРО, ќе ја отвори портата за целосно раскрчмување на оваа држава и со сонот и идеалот на нашите предци.

Од нас зависи, дали ќе застанеме во стројот, и како вистинска десница, демохристијани, патриоти, ќе го исчистиме ѓубрето од нашиот двор и ВМРО ќе му го вратиме на народот и на Македонија. Коцките се фрлени на масата. Корумпираните не можат да го бранат интересот на државата а тоа и не смее нас да не интересира. Тие нека се занимаваат со судот и со она што во минатот го дробеле. Наша задача е да си го вратиме нашето ВМРО, па макар и под некое друго име, и на адреса различна од онаа каде што сега зјае еден бел дворец. Дворец, сведок на расипништвото и изопаченоста на перцепција за една реалност, што некогаш беше ВМРО. Реалност која тие ја извалкаа, ја заробија и ја имаат како приватна своина.

 

Пишува: Булеварко 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Огнен Јанески: Девојчињата и жените нема што неkому да полагаат сметkи за својата приватност

Фејсбук статус на Огнен Јанески Оваа држава отсекогаш функционирала во полза на криминалците, на девијантните, на опасните, наместо да се грижи за жртвите, за повредените...

Владата започна постапка за набавка на дополнителни 200.000 дози вакцина против КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19. Со...

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...
- Advertisement -