fbpx
-1 C
Skopje

По колумната на Љубчо Георгиевски, Бугарија го омекна ставот кон Македонија

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Вчера, во историската месност „Петрова нива“ се одбележа 115. годишнина од Илинденско – Преображенското востание.

На настанот присуствуваа државниот врв на Република Бугарија, вицепремиерот Валери Симеонов, лидерот на БСП Корнелиа Нинова, лидерот на АБВ Румен Петков и европратеникот Ангел Џамбаски.

За разлика од претходниот период, кога од страна на Бугарските политичари, новинари и колумнисти жестоко се критикуваше Македонија, вчера, на одбележувањето на настанот на “Петрова нива“, можеше да се забележи помек тон во нивните изјави.

По колумната на екс премиерот Љубчо Георгиевски, насловена како “Нова криза во македонско – бугарските односи“ во која тој ги критикува бугарските политичари за непринципиелен однос кон Македонија и во која со факти зборува за историски настани поврзани со Илинденското востание, вчера на одбележувањето на 115. годишнината од Илиденското – Преображенско востание во Република Бугарија немаше изјави со кои бугарските политичари ќе ја провоцираат македонската страна.

Георгиевски во својата колумна, заострениот настап на Бугарија кон Македонија го оцени и како борба меѓу власта и опозицијата кај нашиот источен сосед, но, по аргументираниот настап на нашиот екс премиер, јавноста во двете земји очекува смирување на страстите и продолжување по патот на добрососедството помеѓу двата братски народи.

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...

Доктор Николов го повика Филипче на ТВ Дуел: Министре излезете со мене на дебата наместо да се самофалите

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, го повикува министерот за здаравство, Венко Филипче, на дебата на која би дискутирале за актуелните...

Ако не сакате да одите во теретана, а да изгледате згодни, ова е решение за вас (Видео)

Дечкото одлучил дека не му се исплати да оди во теретана кога Алиекспрес има достава до дома, пишуваат нашите колеги од Мотика.мк во description...

Стојан за Нимет: Е тоа е соживот, ниту го знам ниту го познавам, но ме контактираше на фб за да ми помогне

Некои гестови и постапки заслужуваат јавна благодарност. Денес во Скопје брзајќи да стигнам на работен состанок ја изгубив возачката дозвола. Еден час подоцна добив...

Дали сте знаеле дека во македонската азбука има две зборчиња? Погледнете!

Македонската азбука ја учиме уште во предучилишна возраст, а потоа истата ја користиме целиот живот. Но, ретко кој забележал дека во нашата азбука се кријат...
- Advertisement -