fbpx
4 C
Skopje

Почнува кампања за заштита од дискриминација врз сите основи

АКТУЕЛНО

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Србија пред затворање: Ситуацијата во Ниш е на раб на катастрофа

Во Ниш и натаму расте бројот на заболени со ковид-19. Од вчера тестираните 679 материјали, според податоци на Домот на здравје, позитивни резултати добиле...

Започна кампањата за заштита, препознавање и пријавување на дискриминација врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет под закрила на Здружението Х.Е.Р.А, Коалицијата на сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници, со поддршка на Холандија.

Капањата ќе биде презентирана на национално ниво со фокус на локалните самоуправи, а ќе бидат одржани дополнително и требини во 5 градови ширум државата.

„Сѐ уште нема никаков исход од истрагите за нападите на ЛГБТИ Центарот кој се случи во 2012-та година а ни од оној од 2014-та. Нема ни ефикасни истраги од обвинителството, така што ова е проблем кој постои повеќе години. И ние постојано потсетуваме, но и Европската комисија постојано бара преку извештаите да се истражат овие случаи, да се третираат како насилство од омраза врз сексуална ориентација и родов идентитет, но тоа не се случува. Сме имале обиди за соработка со МВР, досега сме немале некои конкретни активности, уште и минатата година пробавме, но се случи политичката криза. Изготвивме и прирачник за тоа како полицијата да постапува со ЛГБТИ лицата, се надеваме и на понатамошна соработка во насока на тренинзи. Еден од главните проблеми кој сме го детектирале зошто ЛГБТИ лицата не пријавуваат насилство и дискриминација во полиција е недостигот од доверба во постапувањето на полицијата, односно дека полицијата ќе го издаде на околината т.е. ќе го открие неговиот идентитет“, изјави Драгана Дрндаревска од организацијата Х.Е.Р.А.

Во овој проект се вклучија и Народниот правобранител, Министерството за правда, Комисијата за заштита од дискриминација и Општините Куманово, Штип и Струмица.

„Од сите општини кои ги контактиравме, само три се одзваа за соработка со нас за утврдување на механизмите за дискриминација. Потребата од константно потсетување на јавноста за препознавање и пријавување на случаите на дискриминација доаѓа од тоа што бројот на претставки е во постојано опаѓање“, изјави Драшко Костовски, програмски директор на Х.Е.Р.А.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...

(Фото) Легнала да спие и никогаш не се разбудила а мислеше дека е само уморна

Шејла Ровел проговорила за своето страдање, откако нејзината 21- годишна ќерка отишла да си легне во кревет поради главболка, а не сфатила дека добила...

ТАЖНА ИСПОВЕД: На синот и снаата им дадов се, а тие ме оставија на улица

Живеам со мојот син и снаата во нивното лошо расположение. Им дадов сè, а тие ми го “собраа“ имотот откако почина сопругот. Сега ниту...
- Advertisement -