fbpx
1.4 C
Skopje

Почнува сезоната на алергии предизвикани од полен: Дознајте како да се справите со овој проблем

АКТУЕЛНО

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Николовски: Реализирана обука за практична примена на Кодексот за етичко однесување

Спроведувањето на обуката на членовите на Владата за практична примена на Кодексот за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции...

Пролетта е периодот кога се појавуваат алергиите на полен, така што многу голем број на луѓе се соочуваат со сериозни реакции на телото, течење на носот, до болни и отечени очи, болно грло и кашлање.

Сепак, најважно е да се консултирате со докторите кои ќе Ви препишат соодветна терапија за алергија, но стручњаците тврдат дека конзумирањето на манука мед може да Ви помогне во борбата со симптомите.

Трејси Локвуд е регистриран дијабетичар кој живее и работи во Њујорк, открива дека супстанцата метилгоксид е пронајдена во медот и може да биде исклучително корисна за лицата кои имаат проблеми со течење на носот, која се јавува како алергиска реакција на полен.

“Активната состојка метилгоксид се покажа за ефикасна алергиска болест на слузината на носот, што е еден од најчестите симптоми”, вели Трејси за порталот “Well + Good”.

Метилгоксид, кој се наоѓа во манука медот, може да биде ефикасен за третман доколку имате воспаление на слузината на носот, без оглед дали се работи за настинка, грип, алергија или респираторна инфекција.

Покрај тоа, една лажица од овој мед може да Ви овозможи многу здравствени предности.

“Манука медот може да ги убие бактериите во нашите тела, се користат и за лекување на изгорениците и раните, како и третман против акни”, заклучува нутриционистката.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Од денес: Сите кафулиња, барови, клубови, обложувалници и трговски центри ќе работат само до 18:00 часот во соседна Србија

Работното време на ресторани, кафулиња, барови, клубови, обложувалници и трговски центри е скратено од денес до 18 часот, како дел од мерките донесени од...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Викенд диета: До понеделник 3 килограми помалку

Викенд диетите се многу популарни бидејќи се едноставни, траат кратко, а бидејќи за време на викендот сте дома можете да посветите внимание на тоа...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...
- Advertisement -