fbpx
-2 C
Skopje

Последен пат на авион на компанијата Ер Берлин

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Авион на компанијата Ер Берлин за последен пат слета на берлинскиот аеродром вчера, со што компанијата по речиси четири децении прекина со работа поради стечај.

Летот АБ 6210 го дочекаа поранешни вработени, а пожарникари авионот традиционално го поздравија со воден топ.

Последниот лет беше со позивен знак BER4EVR, леташе од Минхен до Берлин, а попатно направил и проштална тура над Берлин.

При полетување и слетувањето екипажот низ прозорецот на кокпитот истакнал знаме со логото на Ер Берлин.

Компанијата во изјавата која што ја објави се заблагодари на вработените, партнерите и патниците кои низ годините го дале своето срце и верност.

Ер Берлин во август пријави стечај откако мнозинскиот сопственик, компанијата Етихад, одбиј да продолжи со финансирањето.

80 од 130 авиони на Ер Берлин ќе ги превземе Луфтханза, а за останатите се преговара со компаниите Изиџет и Кондор.

Според управителот на стечајната постапка Франк Кебекус, најголемиот дел од 8000. вработени во Ер Берлин би требало да најдат работа во компаниите кои што ги преземаат авионите.

Се очекува околу 3000 вработени од Ер Берлин да преминат во нискобуџетната компанија на Луфтханза, Јуровингс.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...

Еkс сопругата на екс директорот си го промени презимето на фејсбук и инстаграм: Еве како се презива сега

Агенса Ораноска, поранешната сопруга на екс-директорот на АЕК, Роберт Орданоски го промени презимето на профилите на „Фејсбук“ и на „Инстаграм“, два дена откако Орданоски...
- Advertisement -