15.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Украина се предаде: Киев нема влијание над Донбас

Претседателот на Украина, Петро Порошенко денес во изјава за медиумите во својата државата потврди дека Киев повеќе нема влијание над територијата на Донбас.

„За време на блокадата, Украина за жал ја загуби и последната сфера на вилјание врз територијата на Донбас. Организаторите на блокадата ги лажеа сите, затоа што тоа не беше блокада на одредени региони во Доњецката и Луганската област“, порача Порошенко.

Украина со ова загуби дополнително влијание врз сопствената теротирија, па сето тоа ќе донесе голем удар врз домашната енергетика, металургија и буџет.

Според зборовите на украинскиот претседател виновници за ваквата состојба се екстремистите кои вршеле блокада на регионот Донбас.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави