13.8 C
Skopje
Thursday, May 23, 2024
spot_img

Османи ќе оди во Словенија: Ќе учествува на Бледски стратешки форум

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска и утре ќе престојува во Словенија, каде што ќе учествува на традиционалниот 17-ти Бледски стратешки форум насловен „Владеење на моќта или моќта на правилата“.

Годинашниот форум ќе биде посветен на дискусиите за кризата на мултилатералниот поредок, последиците од руската агресија врз Украина и одговорот на меѓународната заедница на новите предизвици, соопшти МВР.

Министерот Османи ќе има обраќање на панелот „ЕУ и Западниот Балкан: кој е подготвен“, на кој ќе учествуваат и заменик помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар, министрите за надворешни работи на Косово Доника Гервала Шварц, на Црна Гора Ранко Кривокапиќ и на БиХ Бисера Турковиќ, специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Србија и Косово и други регионални прашања Мирослав Лајчак, високиот претставник за БиХ Кристијан Шмид и Зоран Нечев од Институтот за демократија Социетас цивилис – Скопје.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави