6.8 C
Skopje
Tuesday, November 28, 2023

ЗА ПРВ ПАТ СЕ ОГЛАСИ И ПУТИН за она што се случува меѓу Израел и палестинците: Разговарал со Нетанјаху и изразил сочуство за загинатите Израелци!

Рускиот претседател Владимир Путин денеска првпат разговараше со израелскиот претседател Бенјамин Нетанјаху за конфликтот со Хамас и го информираше за неговите денешни телефонски разговори со неколку блискоисточни лидери и претседателот на палестинската управа.

„Израелската страна е информирана за основните точки на телефонски контакти што денеска беа остварени со лидерите на Палестина, Египет, Иран и Сирија“, се вели во соопштението на Кремљ.

Пред телефонскиот разговор со Нетанјаху, Путин денеска имаше одвоени телефонски разговори со претседателот на Египет Абдел Фатах Ал Сиси, со Иран Ебрахим Раиси, со сирискиот Башар ал Асад и со претседателот на палестинската управа Махмуд Абас.

Според Москва, разговорите со Нетанјаху се однесувале на „кризната ситуација произлезена од бруталната ескалација на израелско-палестинскиот конфликт“.

Путин изрази длабоко сочувство до семејствата и пријателите на загинатите Израелци, се вели во соопштението.

Тој на својот соговорник му кажа и какви мерки „Русија презема за да промовира нормализација на ситуацијата, да спречи нова ескалација на насилството и хуманитарна катастрофа во Појасот Газа“.

„Ја потврдивме основната желба на Русија да продолжи со целната акција за ставање крај на израелско-палестинскиот конфликт и да се постигне мирно решение преку политички и дипломатски средства“, соопшти Кремљ.

Во разговорите со другите лидери од Блискиот Исток, Путин изрази загриженост поради „катастрофалното зголемување на бројот на цивилни жртви“ во Газа и можната ескалација на конфликтот меѓу Израел и палестинскиот Хамас во „регионална војна“.

Лидерите едногласно ја изразија потребата од брз прекин на огнот и воспоставување хуманитарно примирје за да може итно да се достави помош до сите на кои им е потребна, се вели во посебна изјава.

Колегите на Путин, исто така, ја истакнаа сериозноста на хуманитарната ситуација во Газа и потребата од укинување на блокадата за снабдување со лекови, храна и други работи од витално значење.

„Изразена е сериозна загриженост и за можноста конфликтот да ескалира во регионална војна“, соопшти Кремљ.

Путин рече дека е подготвен да ги координира напорите со сите конструктивни партнери за ставање крај на непријателствата и стабилизирање на ситуацијата што е можно поскоро, вклучително и предлогот за резолуција во Советот за безбедност на ОН поднесен од Русија, кој повикува на итно воспоставување „хуманитарна прекин на огнот, избалансиран и неполитизиран“.

Путин повторно оцени дека трајното решение на израелско-палестинскиот конфликт треба да оди преку создавање независна палестинска држава.

Тековната блискоисточна криза е во центарот на вниманието на претседателот, изјави неговиот дипломатски советник Јури Ушаков.

Русија традиционално одржува добри односи и со израелските и со палестинските власти, како и со неколку регионални актери како Сирија, Египет и Иран.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -