27.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

Вооружени подобро од некои од најмоќните земји: Еве со што Хезболах може да му се закани на Израел- Газа и Хамас се „мало бебе“

Како што одминува времето, расте загриженоста дека либанскиот Хезболах би можел поактивно да се вклучи во израелско-палестинскиот конфликт. Оваа шиитска милитантна група, која е поддржана од Иран, веќе разменила оган со израелските одбранбени сили (ИДФ) во последните денови, но за разлика од палестинскиот Хамас, Хезболах има многу помоќен арсенал што му го донел статусот на највооружениот недржавен субјект во светот.

Иако степенот на заканата на Хезболах за Израел не може целосно да се процени, загриженоста во воениот штаб на Израел во Тел Авив веќе доведе до преземање опсежни мерки за да се ограничи протокот на оружје за групата од Иран, нејзиниот главен спонзор. Хезболах претставува сериозна закана за Израел, особено кога станува збор за неговата способност да фрла проектили врз цели низ целата земја, вклучително и многу понапредно и помоќно оружје од она што Хамас можеше да го собере преку тајни канали.

Неколку борци на Хезболах беа убиени во израелските напади врз цели во Либан во последните денови. Нападите, во кои беа вклучени артилерија и напаѓачки хеликоптери, беа одговор на, како што рече ИД, упад во северен Израел од страна на „голем број вооружени терористи“. Израелскиот воен штаб во Тел Авив прецизираше дека од либанска територија биле лансирани десетина ракети, при што четири од нив биле успешно пресретнати, а останатите паднале на отворени, ненаселени места. Досега размената на оган меѓу ИД и Хезболах беше ограничена, но постојат легитимни стравувања дека ескалацијата на конфликтот може да биде неизбежна.

Хезболах доживеа удар на изборите во Либан

Соединетите Американски Држави исто така стравуваат од зголемување на интензитетот на конфликтот, а како мерка за одвраќање на агресијата на другите учесници веќе распоредија ударна група со два носачи на авиони во Средоземното Море. Хезболах возврати со закана за присуството на американската морнарица во регионот и оваа закана не е празна приказна, како што мислат некои. Американските воени аналитичари оценуваат дека влегувањето на Хезболах во поширокиот конфликт во регионот би имало потенцијално огромни последици, особено за израелските цивили, бидејќи таа шиитска милиција располага со големо количество ракети со долг дострел и самоубиствени дронови.

Според некои проценки, Хезболах имал околу 150.000 ракети во 2016 година, десет пати повеќе отколку во 2006 година, за време на едномесечната израелско-либанска војна, која беше лансирана откако шиитската паравојска киднапираше двајца израелски војници, а Израел одговори со блокада, делумна инвазија. , бомбардирање и воздушни напади врз Либан. Борците на Хезболах потоа го бомбардираа северот на хебрејската држава со повеќецевни ракетни фрлачи и целосно ја прекинаа работата на пристаништето Хаифа и хемиската индустрија таму. Стравот од повторување на сценариото е многу присутен во штабот на ИД, а особено се плашат од кинеските повеќецевни ракетни фрлачи од 107 мм, кои Пекинг им ги достави на Иран и Сирија, а кои пак произведуваа свои верзии и потоа ги префрли на Хезболах.

поврзани објави

Последни објави