27.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

Љубчо Георгиевски удри по Канал 5: Нареден пат фали и некој гостин да истепате

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски со остри критики за потегот на дирекрот на Канал 5, Иван Мирчевски, по вчерашната драма на националната телевизија.

„Канал 5 Тв поставува нови стандарди во македонското новинарство.Добро би било и да истепаат некој гостин наредниот пат. Ваков примитивизам во 30 години демократија немаме видено, а мислам дека и во светското новинарство нема ваков преседан. На ваква агресија уште пак и аплаузи да не се замерат со Канал 5. ГОЛЕМ срам за македонското новинарство“, вели Георгиевски.

Се огласи и професорката по право, Мирјана Најческа.

-Исмет Рамадани треба да одговара за поттикнување на етничка и национална нетрпеливост.И не, етничката припадност не смее да биде заштита од било која критика и адут кој се вади при пососчување на криминалните активности на било кого во власта.Во моментот кога етничките албанци добија високи функции во власта граѓаните добија право да ги критикуваат и повикуваат на одговорност, не затоа што се етнички албанци туку затоа што се на такви позиции од кои решаваат за правата на сите граѓани во македонија напиша Најчевска на Фејсбук

поврзани објави

Последни објави