35.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

ТВ21 ОТКРИВА: Еве на кого Ахмети му понудил да биде прв премиер Албанец?!

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети му ја понудил на лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари функцијата прв премиер Албанец.

Неофицијално, извори на ТВ21 велат дека првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, му предложил на првиот човек на АА, Арбен Таравари, да стане премиер во последните 100 дена од оваа Влада.

Истите извори покажуваат дека Таравари се сомнева поради обврските што ги има како градоначалник на општина Гостивар, за што ја доби довербата од граѓаните.

Извор: ТВ21

Се вели дека ДУИ и предложила на АА да ја преземе функцијата прв албански премиер, во замена АА да остане дел од т.н. заедничка листа односно нешто за што Таравари и поранешниот прв човек на АА, Зиадин Села, неодамна изјавија дека се против, и јасно се изјаснија дека АА ќе оди сама на избори

Истите извори велат дека во СДСМ има незадоволство од овој предлог.

Според истите извори, СДСМ сакаат претседателските избори да завршат неуспешно, односно да нема цензус, со кој досегашниот прв човек на Собранието Талат Џафери би ја извршувал функцијата претседател, додека предлогот за прв премиер Албанец во последните 100 дена од Владата би бил одбиен, поточно со тоа што Владата до крајот на овој мандат ја води СДСМ.

поврзани објави

Последни објави