16.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024
Платено политичко рекламирање

Драма во Германија: Вооружено лице упаднало во болница и се забарикадирало, полицијата на терен

Областа е опкружена со полиција со шлемови, панцири и автомати, а улиците се затворени.

Специјални единици од Келн се на пат кон локацијата.

Се вели дека една жена запалила пиротехничката опрема, што резултирало со голем облак чад. На терен се неколку противпожарни единици.

Полицијата се уште не може да каже кој точно е вооружениот во болница или кому се заканува.

Не е јасно и дали има повредени.

Полицијата во Келн ја спроведува операцијата како можна заложничка ситуација.

„Сите расположливи служби за итни случаи се алармирани и се на пат“, изјави портпаролката на полицијата.

Болницата Луиз во Ахен е протестантска болница со 378 кревети и дванаесет специјалистички одделенија.

поврзани објави

- Advertisement -

Последни објави