16.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024
Платено политичко рекламирање

ИЛОН МАСК СО ЕДНА ФОТОГРАФИЈА ГИ ПАТОСИРАШЕ ФЕЈСБУК И ИНСТАГРАМ: Откако паднаа платформите ред беше да се помајтапи и сопственикот на Х (ФОТО)

Социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм, како и апликациите месинџер и Трејдс повторно работат.

Причината веројатно е голем прекин на серверот во матичната американска компанија Мета, јавуваат светските медиуми.

Веб-страницата за следење на состојбата на онлајн сервисите „Down Detector“ покажа големи прекини на Инстаграм, Фејсбук и Месинџер. Проблеми имаше низ целиот свет.

Сопственикот на платформата Х Илон Маск, се потсмеваше на својот профил поради падот на Фејсбук и Инстаграм.

Корисниците на Х масовно му поставуваа прашања Маск за падот на апликациите на Мета.

– Ако ја читате оваа објава, тоа е затоа што нашите сервери работат, напиша Маск на својот профил на Х.

поврзани објави

- Advertisement -

Последни објави