32.8 C
Skopje
Tuesday, July 16, 2024

Последна анкета на ИПИС објавена на МРТ: Силјановска има двојно поголема поддршка од Пендаровски и во ИЕ 2 и ИЕ 6

Силјановска на анкетите има двојно поголема поддршка од Пендаровски и во ИЕ 2 и ИЕ 6

Гордана Силјановска Давкова, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, со двојно поголема поддршка од претседателскиот кандидат на СДСМ Стево Пендаровски, велат резултатите од последната анкета на ИПИС презентирана во емисијата Објектив на МРТ.

Според анкетата спроведена во февруари на прашањето “За кого ќе гласате на претстојните претседателски избори?“ во втората изборна единица Силјановска има 21% поддршка од граѓаните, Пендаровски има 12,4%, Османи 6,9%, Максим Димитриевски 6,6%, Арбен Таравари 5,2%, Ванковска со 4,5%, Стевчо Јакимовски 1,1%, а 9,6% анкетирани рекле дека не поддржуваат ниту еден, 16% нема одговор, а 15,9% не сакаат да кажат.

поврзани објави

Последни објави