21.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024
Платено политичко рекламирање

Трамп изјави дека ако не победи на изборите во САД, тоа веројатно ќе биде крај на демократијата

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека доколку не победи на претседателските избори во ноември, тоа веројатно ќе биде крај на американската демократија.

Говорејќи пред приврзаниците на митинг во Охајо, тој повтори дека неговиот изборен пораз во 2020 година е резултат на измама.

„Ако не победиме на овие избори, мислам дека во оваа земја веќе нема да ги имате“, рече Трамп во Охајо.

Трамп, кој е обвинет во државата Џорџија дека се обидува да ги поништи резултатите од изборите во 2020 година, оваа недела на републиканските избори освои доволно делегати за да ја добие партиската номинација.

поврзани објави

- Advertisement -

Последни објави