14.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024
Платено политичко рекламирање

Порака од Свештената бигорска Обител до верниците по повод почетокот на велигденските пости

По повод денешниот, прв ден на велигденските пости, познат како чист понеделник, Свештената бигорска Обител, упати порака до верниците, посакувајќи благословен пост.

– Да постиме со пост пријатен, благоугоден на Господа, а вистински пост е: бегање од злото, воздржување на јазикот, отфрлање на гневот, на похотите, озборувањето, лагата, прекршување на дадено ветување. Ако овие нешта ги оставите, постот е вистински и благопријатен, е пораката од Свештената бигорска Обител.

Во ова древно македонско светилиште, изминатите денови, посебно вчера, на Прочка, присуствуваа неколку илјади верници од сите делови на државава.

На умилителната вечерна на простувањето владиката Партениј, игумен на манастирот, меѓу другото рече дека „би требало да живееме во љубов, во милосрдие, во пост и во молитва, зашто таа е нашата вистинска патека”.

Барајќи прошка, рече дека пред нас е најблагословениот период, духовната пролет на Црквата, Светата Четириесетница.

– Срцето ми е исполнето со љубов кон сите вас и со желба за ваше духовно напредување. Барам прошка од сите вас доколку некого сум ожалостил и ве благословувам со цело срце. Нека ви биде постот благословен и богоугоден! Добра Четириесетница! Да си ја дочекаме сите заедно Светата Пасха во радост и во духовно веселие, посака владиката.

поврзани објави

- Advertisement -

Последни објави