12.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Адеми: ВМРО-ДПМНЕ го прифати и јазикот и претседател на Собрание, проблем беше СЈО

Пратеникот од редовите на ДУИ, Џеват Адеми денес од говорницата во Собранието на Република Македонија порача дека договор помеѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ за Влада немало само поради Специјалното јавно обвинителство.

„Проблемот не беше законот за јазиците, проблемот беше продолжувањето на рокот за работа на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Не сакам да ги повторувам ставовите кои стопати ги искажаа претседателот Али Ахмети и портпаролот Бујар Османи. Не беше проблем ни Талат Џафери, ни ништо, туку проблем беше само мандатот на СЈО да покренува обвиненија“, изјави Адеми.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави