16.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024
Платено политичко рекламирање

Мисајловски: Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ се проширува, во СДСМ се случува цунами на бегање на партии

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител во втората изборна единица Владо Мисајловски денеска истакна дека оствариле средби со десетици партии за евентуална коалиција каде се разговарало за програма, стратегија и визија, но и за учество во извршната власт.

-Најголем дел од партиите побараа пратенички места да добијат во нашата коалиција, но ние со нашата одлука од Извршниот до Централниот комитет на сите им кажавме дека пратенички места не даваме во ВМРО-ДПМНЕ. Сакаме да имаме една кохезија, да бидеме обединети во ВМРО-ДПМНЕ, нагласи Мисајловски во гостувањето во Дневникот на Сител.

Посочи дека со некои партии не се договориле, дури и веднаш по првиот состанок бидејќи инсистирале на пратеници и на многу позиции.

-Не разговараме кој ќе биде министер, туку кој ќе има капацитет да ја сработи оваа програма и луѓето што би ги предложил било кој од нив ќе треба обврска да им биде да ги сработат проектите. Ние бараме работа, работа, работа, дециден е тој.

Според Мисајловски, во СДСМ се случува цунами на бегање на партии, а тоа како што рече ќе се случи и на изборите.

Мисајловски нагласи дека утре ќе биде потпишана официјалната коалиција со најмалку плус седум партии.

поврзани објави

- Advertisement -

Последни објави