11.8 C
Skopje
Sunday, April 14, 2024
Платено политичко рекламирање

Анкета предвидува висока излезност од над 72 % на претседателски избори: Силјановска со двојна предност

Силјановска има двојно поголема поддршка од Пендаровски во пресрет на претседатлеските избори, покажува последната анкета која по нарачка на порталот МКД ја спроведе Маркет Вижн. Според неа, на претседателските избори за Силјановска би гласале 20% од анкетираните, а за Пендаровски нешто под 11.

Во албанскиот блок Османи има речи си 8% рејтинг а Таравари нешто под 6.

Во дуелот на малите партии води Димитриевски кој е близу 7%. Ванковска е под 3, а Јакимовски под 1%.

Близу две третини од граѓаните сметаат дека Пендаровски не заслужува втор мандат а оценката за неговата работа на скалата од 1 до 10 е оценета со четврока.

Оттука, една третина од граѓаните очекуваат Силјановска да победи на изборите, додека победа на Пендаровски очекуваат нешто над 18%.

Ако овие двајца кандидати влезат во вториот круг тогаш Силјановска би победила со 32.2% од гласовите додека Пендаровски би освоил 25.5%

Анкетата на порталот предвидува висока излезност на претседателските избори од над 72%

поврзани објави

- Advertisement -

Последни објави