15.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

„Јавниот долг како бунар без дно“ – деталите ги открива Петрова во интервју за КУРИР

Јавниот долг е како бунар без дно, вели во интервју за Курир дополнителната заменик-министерка за финансии, Елена Петрова.

-Македонија има катастрофално ниска стапка на економски раст во 2023-та година, само 1%, најниска од сите земји во Западен Балкан. За жал тоа не е само оваа година, во сите минати години Македонија заврши со анјниска стапка на економски раст во регионот. На што се должи ваквата ситуација? Економските политики и мерки и јавните трошења во сите овие години беа лоши, несоодветни и не поттикнаа економски раст. Во поглед на јавните трошења, алокациите на средства од буџетот и користење на средства од задолжувањето, треба да бидат насочени кон структурни развојни реформи за да можат да го поддржат економскиот раст, рече таа.

Петрова истакна дека нема реализација на јавни капитални инвестиции.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави