12.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Барселона влегува во војна против УЕФА – причината е Меси

Шпанскиот фудбалски шампион Барселона јавно влезе во војна со ФИФА, откако тимот преку соопштение се огласи за казната која ја доби Лионел Меси.

„Барселона сака да ја изрази својата изненаденост и огорченост од одлуката на дисциплинската комисија при ФИФА за санцијата врз Лео Меси по натпреварот помеѓу Аргентина и Чиле во квалификациите за Светското првенство“, гласи известувањето на „каталонците“.

ФИФА вчера му изрече максимална казна од четири натпревари суспензија на Меси за навреди кон судијата, а многумина се изненадени од фактот што Барселона јавно тргна против ФИФА.

„Клубот верува дека суспензијата од четири натпревари е не-фер и целосно несразмерна. Лео Меси ја има нашата поддршка, тој е спортист за пример со своето однесување на теренот но и надвор од него“, стои на крај од соопштението.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави