fbpx
6.8 C
Skopje

Турција ја обезбеди границата со Бугарија поради опасност од терорист

АКТУЕЛНО

Турската полиција ги блокираше сите патишта кој водат кон бугарско-турската граница, во реонот на градот Лозенград, на 50. километри од Мало Турново.

Преземени се силни мерки за безбедност поради информации дека џихадистот кој уби 39 луѓе и повреди над 60 на новогодишната ноќ во клуб „Рејна“ во Истанбул, би можел преку Бугарија да пребега кон Европа.

На влезовите и излезите на градот се распоредени униформирани лица со панцири и автоматски оружна кои ги проверуваат сите автомобили и документи на патниците. Специјалците за борба против тероризмот исто така се разпоредени во оваа област.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -