fbpx
17.8 C
Skopje

Во напади на ирачките војници убиени се преку 100 екстремисти

АКТУЕЛНО

Ирачките војни авиони, како што соопштува владата, спровеле воздушна напад против Исламската држава над градот Мосул и убиени се преку 100 екстремисти.

Нападите погодиле три мети на Исламската држава во Баџу и во таа прилика се убиени помеѓу 150 и 200 екстремисти. Воздушните удари на ирачите војни воздухопловни сили и меѓународната колација предводена од САД беа од голема важност во опсадата на Мосул. Во тек се бори за потполно ослободување на западниот дел на градот.

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -