15.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Украина и Канада потпишуваат договор за испорака на оружје

Министерствата за одбрана на Отава и Киев ќе потпишат план за соработка, насочен кон отварањето на канадскиот пазар за Украина.

Претходно амбасадорот на Украина во Канада Андреј Шевченко изјави дека северноамериканската страна не е подготвена да обезбеди смртоносно оружје, но не исклучува можност за соработка со Киев за олесенет извоз.

Договорот се очекува да биде потпишан следната недела, кога украинскиот министер за одбрана Стјепан Полторак ќе биде во посета на Отава.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави