fbpx
35.8 C
Skopje

Црна Гора ќе плаќа по половина милион евра годишно, за да членува во НАТО

АКТУЕЛНО

Полноправното членство во НАТО ќе ја чини Црна Гора околу 450 000 евра годишно. Ова го соопшти локалниот Совет за членство во Северноатлантската алијанса. Од таму истакнаа дека не е точна информацијата во медиумите, според која Подгорица ќе треба да дава по 2% од бруто домашниот производ (БДП) по оваа ставка.

Од буџетот на Црна Гора за 2017 година за потребите на одбраната се предвидени околу 50 милиони евра.

“Тоа значи дека придонесот од 450 000 евра е апсолутно достапна и прифатлива”, се наведува во соопштението.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -