12.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Лицата кои го симнаа македонското знаме заработија кривична пријава

Лицата кои го симнаа државното знаме во Куманово добија кривична пријава. СВР Куманово им поднесе кривична пријава на Л.К.(21) и 17 годишно лице, двајцата од с.Слупчане, и  на две непознати лица, за сторени кривични дела ,,предизвикување национална, расна и верска омраза, раздор и нетрпилевост” и ,,напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста”.

Настанот се случи на 31.03.2017 година, на плоштадот во Куманово, каде пријавените лица се обиделе да го симнат државното знаме на Р Македонија, и на исто место да го постават државното знаме на Р Албанија.

 

 

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави