fbpx
24.8 C
Skopje

Настанува нова нестабилност: Две валути паднаа на најниско ниво досега

АКТУЕЛНО

Доларот се тргува на пет месечен минимум во однос на јенот бидејќи геополитичките тензии влијаеа на растот на аверзијата што отиде во корист на јенот. Доларот изнесува 109,745 јени, што е на најниско ниво досега.

Американската валута ден порано ослабе за повеќе од 1,0 процент во однос на јенот со високи 110,920 јени, поради нагло паѓање на американскиот трезорски запис. Еврото кое ослабе повеќе од еден процент во текот на ноќта продолжи да слабее и стигна до 116,160 јени.

Традиционално сигурна валута како што е јенот профитираа поради загриженоста околу француските претседателски избори и можна американска војна акција на Сирија и Северна Кореја.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -