fbpx
24.8 C
Skopje

ЛДП: Сѐ уште имаме обврска кон граѓаните од поплавените подрачја во околината на Скопје

АКТУЕЛНО

„Граѓаните од Скопје и околината кои настрадаа во ланските поплави не треба да бидат заборавени ниту од институциите, ниту од хуманите граѓани. За жал, дури и по девет месеци од водената стихија, добар дел од нив се оставени сами да се снаоѓаат и да си ги решаваат проблемите и последиците од уништените домови.

Членови на Градската организација на Либерално-демократската партија, заедно со пратеничката Јулијана Николова, по повод велигденските празници посетија семејства зафатени од поплавите од селото Стајковци.

ЛДП преку посетата сака да ги потсети надлежните институции, кои се сѐ уште раководени од техничката влада, дека имаат законска и морална обврска за помош во овие подрачја и засегнатите граѓани не смеат да бидат оставени без поддршка.

Во таа насока ЛДП, им додели мала помош на дел од семејствата кои беа зафатени со поплавите, со пријателска и искрена надеж за подобрување на условите за живот.

Ние знаеме дека на овие наши сограѓани им е потребна помош и поддршка за да го вратат својот живот на нормалниот колосек. Затоа хуманоста мора да се изразува секојдневно“, се вели во соопштението на ЛДП.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -