fbpx
23.8 C
Skopje

Чавушоглу: Трамп и Ердоган ќе се сретнат пред одржувањето на самитот на НАТО

АКТУЕЛНО

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу денеска информираше дека Американскиот претседател Доналд Трамп ќе се сретне со својот колега од Турција, претседателот Реџеп Тајип Ердоган и тоа уште следниот месец, пред одржување на самитот на НАТО.

Извори од кабинетот на Ердоган вчера соопштија дека Трамп телефонски го побарал турскиот претседател и „му ја честитал победата на референдумот“.

Ердоган во интервју за Си-Ен-Ен изрази задоволство од честитката на Трамп по повод резултатите од референдумот, нагласувајќи дека потезите на Трамп го прават среќен и тој би сакал да се сретне во живо со него.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -