fbpx
17.8 C
Skopje

Оланд: Ле Пен е ризик за Франција, ќе гласам за Макрон

АКТУЕЛНО

Актуелниот француски претседател Франсоа Оланд изрази поддршка за центристот Емануел Макрон на вториот круг од изборите за нов претседател на земјата во мај a евентуална победа на кандидатот на екстремната десница Марин Ле Пен ја нарече “ризик за земјата”.

Во својата изјава, Оланд вели дека „Франција ризикува да биде изолирана да излезе од Европската унија“, во случај претседател да стане Ле Пен и додаде: „Од своја страна, јас ќе гласам за Емануел Макрон“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -