fbpx
25.8 C
Skopje

Најмалку две лица повредени во силен земјотрес на Филипини

АКТУЕЛНО

Земјотрес со јачина од 6,8 степени по Рихтеровата скала ги погоди Филипини, при што се повредени две лица и оштетени неколку згради.

Филипинскиот Институт за вулканологија и сеизмологија соопшти дека земјотресот се случил во петок навечер, на 53 километри од островот Минданао, на длабочина од 41 километар.

Американски сеизмолози предупредуваат на можен цунами во регионот на Минданао и во Индонезија.

По земјотресот, илјадници жители излегоа на улиците, а во најновиот потрес оштетена е зградата на една болница, две владини згради, пристаништето и предизвика уривање на најмалку една зграда.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -