fbpx
29.8 C
Skopje

Обединети за Македонија: Блокирањето на Собранието може да ја загорзи евроатлантската иднина на Македонија

АКТУЕЛНО

„Обединети за Македонија, во ЕУ и САД, гледаат пријатели кои истрајно и безусловно, се залагаат за цврста, стабилна, и просперитетна Македонија, пријатели кои заложувајќи се за Македонија, не ретко придонесувале за одржување на стабилноста на истата.

Цврсто сме уверени во ставовите, на ЕУ и САД, и бараме да не се опструира, работата на собранието, по ниту еден основ.

Бидејќи сметаме дека тоа ја загрозува евроатлантската иднина на Македонија.

Притоа ја повторуваме потребата од темелна и непристрасна истрага за “црниот четврток” и бараме институциите да ја спроведат истата.

Во оваа прилика, го повикуваме и Претседателот Ѓорѓе Иванов, да го додели мандатот, за да формирање на Реформска Влада, и со тоа конечно да демонстрира државнштво, и г. Велјановски да овозможи непрекинато преземање на претседателствувањето од страна на ново избраниот и меѓународно признат спикер“ се вели во соопштението на Обединети за Македонија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -