fbpx
29.8 C
Skopje

СДСМ: Иванов ќе добие писмо од Џафери за да го додели мандатот на Заев

АКТУЕЛНО

Шефот на државата Ѓорге Иванов ќе добие писмо од новоизбраниот претседател на Собрание, Талат Џафери за да го даде мандатот за составување на новата македонска влада , пишува СДСМ во денешното соопштение до медиумите.
„Собранието се комплетираше, има декларирано парламентарно мнозинство, има нов легитимен претседател на Сoбранието кој испраќа писмо до Иванов и ќе го информира дека се исполнети условите за доделување на мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Иако Програмата на новата Влада е јавно објавена, претседателот Заев ќе ја реафирмира и пред Иванов и пред домашната и меѓународна јавност со што ќе се докаже дека таа е силен гарант за унитарноста и целовитоста на Македонија, со што ќе се отстранат сите сомнежи околу наводни редефинирања на државата“, се вели во соопштенито на СДСМ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -