fbpx
35.8 C
Skopje

Планинарски марш на Водно за Европскиот ден на знамето

АКТУЕЛНО

Европското движење и Делегацијата на Европската унија во Македонија денеска организираат планинарски марш на Водно, по повод Европскиот ден на знамето.

Маршот почна со традиционална размена на знамињата на Македонија и на ЕУ, пред седиштето на Делегацијата на ЕУ во Скопје. Завршува со поставување на двете знамиња на Водно.

Планинарскиот марш е дел од програмата за одбележување на Денот на Европа, а манифестацијата, освен тоа што има церемонијален карактер, има цел да ги афирмира овој спорт и планинарските рекреативни активности.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -