fbpx
35.8 C
Skopje

Јужна Кореја денеска бира нов претседател

АКТУЕЛНО

Јужнокорејците денеска гласаат за нов претседател, а според информациите излезноста на гласачите е голема. Како што пренесуваат јужнокорејските медиуми, резултатите ќе бидат објавени во среда на 10 мај.

Одлуката за одржување на предвремени избори беше донесена откако конзервативната претседателка Парк Гуан-хе беше отстранета од функцијата, а потоа и уапсена, поради корупциски скандал.

Според истражувањата, најголеми шанси за победа има поранешниот лидер на Демократската партија „Тобуро“ Мун Џе-ин. Тој ужива поддршка од 42,2 проценти. По него со голема разлика се Ан Чиол-су од центристичката Народна партија и конзервативецот Хонг Џун-пио од Корејската партија на слободата. Двајцата уживаат поддршка од по 18,6 отсто од гласачите.

Во Јужна Кореја се регистрирани 42,5 милиони гласачи кои ќе гласаат за вкупно 13 кандидати.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -