fbpx
19.8 C
Skopje

Турција го уапси главниот уредник на водечкиот критички весник во земјата

АКТУЕЛНО

Турските власти го уапсија главниот уредник на опозицискиот весник „Џумхуријет“.

Огус Гјувен беше уапсен во Истанбул и одведен на сослушување во седиштето на полицијата, тврди агенцијата Анадолија.

Апсењето е извршено поради објавата за смртта оваа недела во сообраќајна несреќа на турскиот обвинител Мустафа Алпер кој е водечка фигура во истрагата за осомничените за учество во минатогодишниот обид за државен удар.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -