fbpx
16.8 C
Skopje

Нови обвиненија за бивш бразилски претседател

АКТУЕЛНО

Федералното обвинителство во Бразил покрена обвиненија за корупција и перење пари против поранешниот претседател на земјата Луис Игнасио Де Силва.

Според податоците на телевизијата „Глобул“ истрагата го разгледува имотот во Сао Паоло. Инспекторите сметаат  дека предметниот имот е префрлен на поранешниот претседател како дел од корупциските шеми. Конечната одлука за покренување на обвиненија треба да биде донесена од судот. Моментално против бразилскиот претседател се покренати пет кривични обвиненија поврзани со трговија, перење пари и учевство во криминални групи.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -