fbpx
33.8 C
Skopje

Лавров: Некои македонски опозиционери создадоа закана за државноста за Македонија

АКТУЕЛНО

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров по средбата во Москва со  шефот на хрватската дипломатија Давор Иво Штиер изјави дека делувањето на некои македонски опозиционери, со поддршка добиена надвор од земјата, „создадоа закана за државноста на таа земја.

Тој подвлече дека Москва смета дека кризата во Македонија може да се реши единствено во рамки на Уставот на земјата.

Во посета на Москва е претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, кој утре треба да се сретне со претседателот на Руската Федерација Владимир Путин.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -